Ewelina Wypych

Ewelina Wypych
Kronikarz z OSP Zielona

sobota, 8 października 2011

Strażacka praca

BIP: PSP Żuromin


Wyjątkowo pracowitą noc z 5/6.09.2011 r. mieli żuromińscy strażacy. Ok. godz. 22:00 przeszła burza połączona z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Efekt to dwa pożary budynków w gospodarstwach rolnych. Zgłoszenia wpłynęły jednocześnie. 
O godz. 21:59 w miejscowości Dąbrowa, gm. Żuromin powstał pożar drewnianej stodoły. W chwili przyjazdu na miejsce jednostek straży pożarnych cały budynek był objęty płomieniami. Po ugaszeniu ognia strażacy wyrzucali na zewnątrz tlące się jeszcze siano i słomę i przelewając wodą dokładnie dogasili. Musieli również dokonać częściowej rozbiórki nadpalonych elementów drewnianej konstrukcji. W akcji gaśniczej trwającej 4 godz. i 12 minut uczestniczyły 3 zastępy straży pożarnej - 13 strażaków, w tym 1 zastęp (3 strażaków) JRG i 2 zastępy (10 strażaków) OSP. 
Również o godz. 21:59 wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku inwentarsko-składowego (oboro-stodoły) w miejscowości Łaszewo, gm. Siemiątkowo. W chwili przyjazdu na miejsce pierwszych jednostek straży pożarnych cały dach budynku był objęty płomieniami. Przed przybyciem strażaków z obory został wyprowadzony żywy inwentarz. Z jednego z pomieszczeń pełniącym funkcję kuchni letniej strażacy wynieśli na zewnątrz butlę 11 kg na gaz propan-butan, którą następnie intensywnie schłodzili wodą. W wyniku silnego oddziaływania płomieni i wysokiej temperatury na znacznej powierzchni do wewnątrz budynku zapadła się drewniana konstrukcja dachu wraz z pokryciem z blachy trapezowej. Przewrócił się także jeden ze szczytów oboro-stodoły. W budynku zgromadzone były po niedawnych zbiorach w dużej ilości płody rolne: siano, słoma i zboże. Strażacy wiele czasu poświęcili na dokładne dogaszenie zarzewi ognia. Musieli najpierw dokonać prac wyburzeniowych murowanych ścian, częściowej rozbiórki drewnianej konstrukcji dachowej, a następnie usunąć na zewnątrz zdeformowane pokrycie z blachy. Na koniec siano i słoma były wywożone za pomocą sprzętu rolniczego właściciela na pobliskie pole i tam dokładnie zlewane wodą. Akcja gaśnicza trwała 17 godzin i 56 minut. Brało udział 13 zastępów straży pożarnej - 62 strażaków, w tym 3 zastępy (8 strażaków) JRG i 10 zastępów (54 strażaków) OSP, policja - 2 funkcjonariuszy, pogotowie energetyczne - 2 pracowników. 

1 komentarz: